ویژگی ها و وظایف یک پرستار کودک چیست؟

پرستار کودک در منزل

پرستاری در هر شرایطی، وظیفه‌ای حساس و بسیار قابل اهمیت است. اما پرستاری از کودکان و سالمندان، به دلیل حساسیت روحی و جسمی بالاتر، نسبت به سایر افراد، امری دشوار‌تر است؛ چرا که اگر وظایف پرستار کودک، به خوبی انجام نشود، ممکن است مشکلات بسیاری در آینده و حال کودکان، بوجود بیاید. امروزه با توجه به اشتغال اکثر والدین، خانواده‌ها سعی می‌کنند در زمانی که کنار فرزند خود حضور ندارند، به جای استفاده از خدمات مهد‌کودک، از خدمات مراقبت از کودک در منزل استفاده کنند؛ چرا که این امر، علاوه بر حفظ آرامش و امنیت کودک در منزل، باعث تربیت او، طبق اصول مورد‌نظر خانواده نیز، می‌شود. اما پرستار کودک باید به گونه‌ای انتخاب شود که بداند، چگونه با عادات و عواطف کودک، ارتباط خوبی برقرار کرده و در این مسیر، کودک پیشرفت مربوطه را احساس کند و از سوی دیگر  فردی که بعنوان مراقب کودک انتخاب می‌کنید می‌بایست در تمامی جهات قابل اعتماد باشد. اگر می خواهید از دانش و مهارت یک پرستار بچه در منزل، مطمئن باشید، کافی است از یک مرکز معتبر اعزام پرستار به منزل، درخواست پرستار کنید. این مراکز، کلیه خدمات مراقبتی از جمله: اعزام مراقب به منزل، مراقبت از سالمندان و بیماران و پرستاری از کودکان در منزل را ارائه می دهند. همچنین، این مراکز، دارای مجوز‌های لازم و پزشکان متخصص هستند که در صورت نیاز، می‌توانید از این خدمات، استفاده کنید. مرکز خدماتی نیکوکاران سلامت یکی از پلتفرم‌های اعزام پرستار است که می‌توانید، درخواست پرستار خود را به سادگی و از طریق تماس با کارشناسان ما به ثبت برسانید.

مزایای استخدام پرستار بچه چیست؟

پیش از پرداختن به وظایف پرستار بچه در منزل، بهتر است کمی در خصوص مزایای استخدام پرستار نیز بدانید. کودکان دوست دارند، در محیط خانه رشد کرده و به فراگیری علم و دانش بپردازند که این، عامل مهمی است که به آن‌ها امکان یادگیری بهتر را داده و والدین، از شرایط و فضایی که فرزندشان در آن زندگی می کند راضی هستند. در ادامه، به مزایای استخدام پرستار بچه در منزل، پرداخته‌ایم.

 • نظارت مستقیم والدین
بیشتر بخوانید  پروستات در سالمندان چیست و چگونه درمان می شود؟

زمانی که یک پرستار بجه، از فرزند شما در منزل نگهداری می‌کند، می‌توانید بصورت مستقیم، بر نحوه آموزش و تربیت کودک خود، مسلط باشید.

 • کاهش هزینه‌های رفت و آمد به مهد‌کودک

اگر فرزندتان را برای مراقبت و آموزش، به مهدکودک می‌برید، باید هزینه‌هایی را در قبال حمل‌و‌نقل بپردازید. با حضور کودک شما در منزل، این هزینه‌ها حذف می‌شوند.

 • صرفه‌جویی در زمان

زمانی که فرزندتان را به مهد کودک می‌برید، مجبور می‌شوید روزهایی را مرخصی بگیرید یا وقت گرانبهای خود را صرف بردن فرزندتان به مهد کودک کنید؛

اما وقتی فرزندتان در منزل نگهداری می‌شود، دیگر مجبور نیستید وقت خود را در این خصوص صرف کنید.

 • جلوگیری از صرف هزینه‌های بالای مهد‌کودک

با توجه به هزینه‌های هنگفتی که  به والدین، برای نگهداری از کودکان آن‌ها در مراکز نگهداری کودکان تحمیل می‌شود، از نظر اقتصادی، نگهداری از فرزندان در منزل، بسیار منطقی‌تر است.

 • عدم صرف وقت در ترافیک‌های روزمره

با توجه به افزایش چشمگیر جمعیت در جامعه شهری، ترافیک و ازدحام، برای همه کسانی که فرزندی در خانه دارند نگران‌کننده است و مجبورند، در مسیر رفت‌و‌آمد به مهد‌کودک، ساعاتی را در ترافیک بگذرانند. برای پیشگیری از این موضوع، می‌توانید از خدمات پرستاری در منزل استفاده کنید.

 • عدم ابتلای کودک به بیماری‌های واگیردار

بیماری‌ها و ویروس‌هایی که در مراکز نگهداری کودکان وجود دارد، خطرات بسیاری را برای کودکان به همراه دارد که می‌تواند، زندگی آن‌ها را مختل کند. با نگهداری کودک در منزل توسط پرستار، می‌توانید از بروز این خطرات، پیشگیری کنید.

ویژگی ها و وظایف پرستار کودک چیست؟

در خصوص وظایف پرستار کودک، ممکن است انتظارات متفاوتی وجود داشته باشد؛ زیرا هر خانواده‌ای ممکن است درخواست‌های مختلفی از یک پرستار بچه در منزل، داشته باشند. با این حال، برخی وظایف پرستار کودک، ثابت است که عبارتند از:

 • حفظ امنیت و ایمنی در کودکان
بیشتر بخوانید  مشکلات اضافه وزن کودکان

اولین و مهم‌ترین وظیفه‌ی یک پرستار بچه، اطمینان از ایمنی کودک است. پرستار باید به والدین اطمینان دهد که ایمنی کودک، هم در داخل و هم در خارج از خانه، تضمین می‌شود.

والدین، از پرستار انتظار دارند که همیشه در کنار فرزندانشان باشد؛ بنابراین، هر زمان که پرستار، حمام یا تغذیه‌ی کودک را آماده می‌کند، اطمینان از قرار گرفتن کودک در محیط امن، امری مهم است.

 • توجه به تغذیه کودکان

یکی از وظایف اصلی پرستار، مراقبت از تغذیه کودک است و در خصوص نوزادان، والدین برنامه و نوع وعده‌های غذایی کودک را در اختیار پرستار قرار می‌دهند و او باید به دقت، بر آن‌ها نظارت داشته باشد. با این وجود، پرستار باید در مواقع دیگر نیز، به مشکل گرسنگی کودک توجه کند. در خصوص کودکان بزرگ‌تر، وظیفه پرستار فقط تهیه غذا و غذا دادن به کودکان است.

 • فعالیت‌ها و سرگرمی‌ها

یکی از وظایف دیگر پرستار بچه، توجه به سرگرمی و فعالیت کودک است؛ چرا که این کار، خلاقیت کودک را تحریک کرده و سلامت جسمانی او را هم در خانه و هم در خارج از خانه، بهبود می‌بخشد.

والدین، پرستار بچه را زیر نظر می‌گیرند تا مطمئن شوند که کودک آنها در زمان بیداری فعال است. پرستار باید در مورد فعالیت‌ها و بازی‌های مناسب، برای هر گروه سنی کودک تحقیق کند که این تعاملات، باعث تقویت رابطه بین پرستار و کودک می‌شود.

علاوه بر این، پرستار باید زمان صرف شده برای تماشای تلویزیون و البته برنامه‌هایی را که کودک تماشا می‌کند، کنترل کند. اگر کودک در سنین بالاتر، تعهدات مدرسه‌ای داشته باشد، پرستار در انجام این تعهدات، به کودک کمک می‌کند.

 • حفظ بهداشت کودک
بیشتر بخوانید  رژیم غذایی مناسب برای سالمندان بهترین برنامه غذایی برای سالمندان چیست؟

یکی از وظایف پرستار کودک، حفظ بهداشت کودک و محیطی است که کودکان، در آن زندگی‌می کنند. در این خصوص، پرستار موظف است بصورت روزانه، وسایل شخصی کودک را ضد‌عفونی کرده و در شستن دست و صورت، به او کمک کند.

ویژگی های یک پرستار خوب چیست؟

اکنون که با وظایف پرستار کودک در منزل آشنا شده‌اید، بهتر است در مورد ویژگی‌های یک پرستار خوب، اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ چرا که پرستار، بصورت مستقیم و روزانه با کودک شما در ارتباط است و ویژگی‌های او تاثیر مستقیمی بر شخصیت کودک دارد.

در ادامه‌ی مطلب، به تعدادی از ویژگی‌های یک پرستار خوب بچه، خواهیم پرداخت.

 • مهارت برقراری گفتگو ارتباط صمیمانه با کودک
 • حفظ روحیه و ایجاد انگیزه و محیطی شاد، برای کودکان
 • صبر و بردباری در برخورد با لجبازی کودک
 • احساس وظیفه و مسئولیت، به ویژه در رابطه با سلامتی و نیازهای پزشکی کودک
 • مدیریت وقت و زمان
 • داشتن تجربه و دانش کافی، در زمینه نیازهای جسمی و روحی کودکان در سنین مختلف
 • مشاوره و دانش لازم در مورد چگونگی ارتباط با کودک و سایر اعضای خانواده و ایجاد روابط عاطفی نزدیک با کودک

چگونه پرستار بچه استخدام کنیم؟

برای استخدام پرستار بچه، پس از مشخص کردن وظایف او، باید مدت زمان کار او را مشخص کنید و سپس، با مشاوران پرستار بچه، در نیکوکاران سلامت، تماس بگیرید.

کارشناسان ما در نیکوکاران سلامت می‌توانند به شما در انتخاب پرستار مناسب، کمک کنند؛ اما پیش از استخدام پرستار، باید شرایط خاص، مدت زمان حضور پرستار در منزل، وظایف پرستار، شرایط کودک مانند سن، جنسیت و غیره را برای کارشناس مربوطه، توضیح دهید.

موارد فوق می‌تواند، تاثیر مستقیمی در تعیین دستمزد پرستار داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها ساعت کاری و وظایف پرستار است؛ بنابراین، پیش از استخدام پرستار، در تعیین وظایف پرستار کودک، دقت کنید.

نوشتهٔ پیشین
نکات آموزشی و مهم در تربیت کودک که باید بدانید!
نوشتهٔ بعدی
رژیم غذایی مناسب برای سالمندان بهترین برنامه غذایی برای سالمندان چیست؟

اشتراک گذاری

آخرین بلاگ

فهرست
تماس با ما