مراقبت از سالمند پس از جراحی

روش های مراقبت از سالمندان پس از جراحی

همه ما در طول زندگی، ممکن است برای درمان و بهبود بیماری‌های مختلف؛ نیاز به عمل جراحی داشته باشیم، و این مسئله در دوران پیری نسبت به سایر دوره‌ها، نمود بیشتری پیدا می‌کند؛ و این درحالی است که افراد پیر بیشتر از رده‌های سنی دیگر؛ نیاز به مراقبت و پرستاری دارند. به خصوص اگر بیماری بوده یا عمل جراحی داشته باشند. به همین جهت مراقبت‌ از سالمند پس از جراحی یکی از مهم‌ترین نیازهای افراد کهنسال به شمار می‌رود؛ اما این کار نیاز به مهارت و یادگیری یکسری اصول خاص دارد، از این‌رو امروز قرار است در رابطه با اصول و روش‌ های مراقبت‌ از سالمند پس از جراحی صحبت کنیم؛ پس تا انتهای این گفتار همراه ما باشید.

مرکز خدمات پرستاری نیکوکاران سلامت با تجربه مراقبت از سالمندان پس از جراحی و عمل تلاش بر کمک رسانی به شما عزیزان خدماتی مانند پرستار سالمند، مراقب سالمند، همیار سالمند و نگهداری از سالمند در منزل به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

مراقبت‌ از سالمند پس از جراحی و نقش مراقب سالمند

فرد سالمند پس از عمل جراحی،‌ برای انجام اغلب امورات خود؛ از کارهای عادی نظیر راه رفتن و خوردن دارو گرفته، تا فعالیت‌های شخصی و نظافت؛ نیاز به کمک یک پرستار خواهد داشت. مراقبت‌ از سالمند پس از جراحی توسط یک پرستار، مزایای زیادی نسبت به مراقبت از او به وسیله یک فرد عادی دارد. چراکه افراد متخصص در این باره، تجربیات بیشتری داشته و نسبت به هر پیشامدی، به خوبی می‌دانند که چه اقدامی باید انجام دهند. در ادامه به برخی از وظایف مراقب سالمند اشاره خواهیم کرد، تا شما هم با نقش این افراد بیشتر آشنا شوید.

بیشتر بخوانید  آموزش ایجاد مهارت دوست یابی در کودکان ویژه والدین خلاق

وظایف مراقب سالمند در نگهداری از سالمند پس از جراحی

 • یادآوری زمان مصرف داروها به فرد بیمار
 • تهیه داروها برای سالمند و کمک به او در رفت‌وآمد به بیمارستان و کلینیک
 • انجام هماهنگی‌های لازم برای ملاقات با پزشک در مواقع مورد نیاز
 • داشتن اطلاعات کافی در زمینه نشانه‌های خطرناک پس از عمل، که در صورت بروز آن؛ سریعا باید فرد سالمند را به بیمارستان منتقل کند.
 • کمک به انجام امورات شخصی، نظیر: نظافت، شست‌وشو البسه‌ها، دوش گرفتن و…
 • تهیه غذاهای سالم و مقوی برای فرد بیمار
 • نظارت و کنترل محل زخم و جراحی، و انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از عفونت زخم

نکات مهم مراقبتی پس از عمل جراحی

 • به فرد سالمند یادآوری کنید که هنگام رفتن به سرویس بهداشتی، درب را از پشت قفل نکند.
 • باید برای او جوراب، دمپایی و لباس‌های مورد نیازش را تهیه کرده و موقع برای پوشیدن آن‌ها، به وی کمک نمایید.
 • سعی کنید تا حد امکان آرامش و سکوت را در محل استراحت فرد بیمار برقرار کنید، تا شخص با آسودگی بیشتری به استراحت بپردازد.
 • در مسیرهایی که شخص سالمند رفت‌وآمد می‌کند، با چراغ و لامپ، نور کافی فراهم کنید تا مسیر مشخص و روشن باشد.
 • سعی کنید به هنگام شب، و زمان خواب؛ حتی‌الامکان نزدیک سالمند استراحت کنید، تا در صورتی که به شما نیاز پیدا کرد، سریعاً متوجه درخواست و بیدار شدن او بشوید.
 • همه افراد در هر سنی پس از جراحی، تا چند روز انرژی کمی داشته و به هنگام راه رفتن، ممکن است دچار سرگیجه و افتادگی شوند، پس حتماً حواستان به فرد سالمند باشد و به هنگام راه رفتن به او کمک نمایید.
بیشتر بخوانید  نکات استخدام پرستار سالمند

علائم عفونت پس از جراحی

هر شخصی که به وظیفه پرستار سالمند را پس از جراحی  برعهده دارد، می‌باید در رابطه با علائم عفونت پس از جراحی اطلاعات کافی داشته باشد، که به هنگام بروز چنین مشکلی، سریعا اقدامات لازم را اجرا نماید. از این‌رو در ادامه به برخی از مهم‌ترین علائم عفونت پس از جراحی اشاره خواهیم کرد:

 • احساس خستگی شدید

به طور معمول احساس کسالت و خستگی پس از جراحی به سراغ همه بیماران می‌آید، اما در حالت طبیعی باید به تدریج پس از مدتی کاهش پیدا کند، درحالیکه این فرایند در افرادی که پس از جراحی دچار عفونت می‌شوند برعکس بوده، و احساس کسالت و خستگی در آن‌ها رفته رفته بیشتر خواهد شد. در چنین مواقعی، بیمار بیش از حد خوابیده و حوصله انجام کارهای معمول خود را نخواهد داشت.

 • درد و سوزش ادراری

از جمله رایج‌ترین علائم عفونت پس از جراحی، سوزش و درد به هنگام ادرار است‌. در صورتی که شخص پرستار، به هنگام مراقبت‌ از سالمند پس از جراحی متوجه این علائم شود، باید با پزشک معالج در این باره مشورت نماید.

 • تب و لرز غیر طبیعی

اغلب افرادی که مبتلا به عفونت پس از جراحی هستند، دچار تب و لرز می‌شوند. این درحالی است که اشتهای فرد بیمار کاهش یافته و دچار سردرد شدید می‌شود. البته ناگفته نماند که تب با درجه کم در روزهای ابتدایی بیماری بسیار شایع است، اما به مدت نسبتاً زیاد و دمای بالاتر، نیاز به مراجعه به پزشک خواهد داشت.

خدمات نیکوکاران سلامت در مراقبت از سالمندان جراحی شده

انتخاب پرستار برای مراقبت‌ از سالمند پس از جراحی همواره یکی از دغدغه‌های افراد سالمند و خانواده ایشان بوده است. مرکز نیکوکاران سلامت نیز به جهت افزایش رفاه حال هموطنان عزیز و کاهش دغدغه آنان به هنگام درمان و جراحی، خدمات مراقبت‌ از سالمند پس از جراحی را در لیست دستور کار خود قرار داده است؛ و از این پس سالمندان عزیز می‌توانند جهت گذراندن دوره درمانی آسوده‌تر به همراه یک پرستار مجرب و کاربلد، با مرکز نیکوکاران سلامت تماس بگیرند. از دیگر خدمات این مجموعه می‌توان به اعزام پرستار کودک ، پرستار سالمند و… اشاره کرد.

بیشتر بخوانید  آرتروز در سالمندان و راه‌های درمان آن

امروز در رابطه با اصول و نحوه مراقبت‌ از سالمند پس از جراحی صحبت کردیم، و وظایفی که یک پرستار به عنوان مراقبِ سالمند برعهده دارد را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین دانستیم که حضور یک پرستار و مراقب، در کنار فرد سالمند قبل از جراحی به منظور انجام هماهنگی‌های لازم با بیمارستان و پزشکان؛ و پس از جراحی، به جهت مراقبت‌ از سالمند؛ امری ضروری و حائز اهمیت می‌باشد. امیدواریم نهایت سود را از مطالعه این گفتار برده باشید. درصورتیکه که سوال یا درخواستی در خصوص خدمات مختلف شرکت پرستاری نیکوکاران سلامت دارید، می‌توانید در قسمت کامنت‌ها مطرح نمایید، یا از طریق بخش تماس با ما، با این مرکز تماس حاصل فرمایید. ممنون که تا انتهای این گفتار همراه ما بودید.

سوالات متداول
مهم‌ترین وظایف یک پرستار، به هنگام مراقبت‌ از سالمند پس از جراحی چیست؟
یاددآوری زمان داروها، کمک در انجام کارهای شخصی و شست‌وشو و نظافت وی، نظارت بر محل عمل جراحی و مراقبت از آن به منظور پیشگیری از عفونت و…

چرا حضور پرستار، به جهت مراقبت‌ از سالمند پس از جراحی ضرورت دارد؟
مهم‌ترین نکته در رابطه با سالمندانی که تنها زندگی می‌کنند، این است که شاید نزدیکان او، در روزهای اول پس از جراحی، به عیادت فرد سالمند بیایند و به او رسیدگی کنند؛ اما به مرور ناچارند به زندگی عادی خود بازگشته و فرد سالمند باقی مراحل بهبود خود را به تنهایی سپری نماید. از این‌رو، حضور یک پرستار متخصص در کنار آن شخص، علاوه براینکه موجب آسودگی خاطر سایر اعضای خانواده از بابت او می‌شود، باعث مراقبت بیشتر و افزایش سرعت بهبود نیز خواهد شد.

فهرست
تماس با ما