نکات استخدام پرستار سالمند

نکات استخدام پرستار سالمند

نکات مهم استخدام پرستار سالمند/ شبانه روزی و نیمه وقت

جایگاه سالمندان همواره به عنوان پشتوانه قلبی و میراث خانوادگی هر خانواده است فلذا مراقبت ویژه از این عزیزان از مهم‌ترین وظایف اعضای خانواده محسوب می‌شود. اما در دنیای پر مشغله امروز ممکن است شرایط نگهداری و مراقبت از سالمندان از عهده افراد بسیاری خارج باشد به خصوص زمانیکه این عزیزان دچار بیماری و شرایط خاصی باشند.
یکی از مهم‌ترین خدمات شرکت پرستاری در منزل نیکوکاران سلامت، پرستاری و مراقبت از سالمندان در منزل است. پرستار سالمند تمامی مسئولیت نگهداری، مراقبت و انجام امور شخصی سالمند در منزل را برعهده دارد. علاوه بر مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی، پرستار سالمند قادر به انجام فعالیت‌های روزمره مانند: کمک در تغذیه، بهداشت شخصی، تمرینات فیزیکی و مدیریت داروها است. مراقبان سالمند، با ارائه خدمات متناسب با نیازهای هر فرد، تلاش می‌کنند تا حس اعتماد و آسایش لازم را به سالمندان انتقال دهند. اما لازم است قبل از اقدام به استخدام پرستار ویژه برای سالمندان، به نکات مهمی در این خصوص آگاه شویم. در این مقاله به بررسی نکات مهم استخدام پرستار سالمند می‌پرداریم.

نکات مهم استخدام پرستار سالمند/ شبانه روزی و نیمه وقت

نکاتی که قبل از استخدام پرستار سالمند لازم است که بدانید

از آنجاییکه نگهداری از سالمند نیاز به داشتن آگاهی و اطلاعات کافی دارد. اگر فرد با روحیات و خلقیات سالمندان آشنا نباشد، نمی‌تواند گزینه مناسبی برای پرستاری از فرد سالمند باشد. پس اگر شما هم به فکر استخدام یک نیروی پرستار سالمند در منزل خود هستید لازم است قبل از استخدام نکات مهمی را در این زمینه بدانید:

 • یک پرستار سالمند باید صبر و حوصله زیادی در ارتباط با فرد سالمند داشته باشد.
 • پرستار سالمند باید توانایی جسمی کافی و لازم برای جابه‌جایی فرد سالمند را داشته باشد.
 • یک پرستار سالمند حرفه‌ای و کار بلد، باید دوره‌های آموزشی سالمندیاری را گذرانده باشد.
 • داشتن گواهی عدم سوپیشینه و عدم اعتیاد از مهم‌ترین نکات است که باید به هنگام استخدام پرستار به آن توجه داشته باشید.
 • یک پرستار سالمند خوب باید تعهد لازم و تجربه کافی برای نگهداری از فرد سالمند را داشته باشد.
بیشتر بخوانید  بهترین روش پیشگیری از افسردگی در سالمندان

دستمزد پرستار سالمند (شبانه روزی و نیمه وقت)

تعرفه و دستمزد خدمات پرستاری و مراقبتی از سالمندان در منزل به‌صورت سالیانه توسط شورای عالی بیمه و خدمات درمانی به مراکز خدمات مراقبتی ابلاغ می‌شود. شرایط خانواده‌ها و خدماتی که باتوجه به نیاز سالمندان مد نظر دارند بسیار متفاوت است. تمامی شرایط جسمانی و روحی سالمند و عوامل محیطی، می‌تواند بر هزینه پرداختی خدمات پرستاری تاثیرگذار باشد و ما این موضوع را به خوبی در موسسه نیکوکاران سلامت درک می‌کنیم. در تعیین دستمز پرستار سالمند معمولا یک حقوق ثابت و یک حقوق متغیر بسته به نوع سالمند سالم و یا بیمار و خدماتی که باید ارائه شود در نظر گرفته می‌شود. کلیه خدمات پرستاری از سالمند در موسسه خدمات پرستاری نیکوکاران سلامت بر اساس درخواست و نیاز شما خانواده‌های عزیز هم به صورت شبانه روزی و هم نیمه وقت ارائه می‌گردد.

وظایف و خدمات پرستاری از سالمند در منزل

پرستار سالمند در منزل، به طور ساعتی، روزانه، شبانه و شبانه‌روزی، وظیفه پذیرش مراقبت از سالمند را برعهده دارد. لذا در نگهداری از یک سالمند ملزم به انجام یک سری اصول کلی است در زیر این وظایف و خدمات را به صورت کلی برای شما شرح می‌دهیم:

 • حفظ امنیت خانه فرد و نگهداری از سالمندان

 • برخی از عوامل ویژه مانند نورپردازی و روشن بودن محل عبور و مرور سالمند، برداشتن وسایل اضافی مانند مبل‌ها از سر راه که مانع از راه رفتن آزاد فرد می‌شوند، نصب میله‌های کمکی در حمام و دستشویی و لایه‌های پلاستیکی در قسمت‌های مختلف منزل جهت جلوگیری از لیز خوردن فرد سالمند، ساماندهی کابل‌ها و سیم‌های برق و… از جمله اقداماتی است که باید در حفظ امنیت خانه فرد سالمند انجام شود.
 • اطلاع از از وضعیت دقیق سالمند

 • ممکن است فرد سالمند علاقه‌مند به زندگی تنهایی داشته باشد. بهتر است که برخی اقدامات هوشمندسازی خانه برای توسط برخی وسایل الکترونیکی فراهم شود. همچنین بهتر است وضعیت سلامتی بیمار را از طریق اپلیکیشن‌های مختلف چک کنید. از تاثیر تماس‌های تصویری در این موقعیت نیز غافل نشوید. البته اگر سالمند موافقت کند که پرستار سالمند در منزل او حضور داشته باشد؛ پرستار سالمند در منزل می‌تواند کلیه موارد مربوط به سلامتی سالمند را به‌طور منظم مورد پایش قرار دهد.
 • رسیدگی به سلامت جسمی و ورزش فرد مسن

 • باتوجه به تغییرات جسمانی محسوس در میان بزرگسالان انجام پیاده‌روی و ورزش‌های روزانه اهمیت ویژه‌ای در این دوران دارد و وضعیت جسمانی و روحی و کیفیت زندگی سالمند را بهبود می‌بخشد. پرستار سالمند موظف است به فرد سالمند کمک کند تا ورزش‌های روزانه خو را مرتب و به آرامی انجام دهد.
 • رعایت بهداشت و نظافت سالمند

 • یکی دیگر از وظیفه‌های مهم مراقب سالمند، رسیدگی به امور بهداشتی سالمند و یا کمک به او در انجام این امور است. مسواک زدن، کوتاه کردن موی سر و ناخن او، بردن سالمند به دستشویی و حمام و شستن لباس‌های سالمند، تعویض و شستن ملحفه، پاکیزه نگه‌داشتن محل خواب و زندگی سالمند از جمله عوامل نظافتی و بهداشتی محسوب می‌شوند که باید به طور منظم به آن‌ها توجه کرد
 • مصرف به موقع و درست دارو‌ها

 • اغلب سالمندان معمولا به طور روزانه و مکرر نیاز به مصرف یک سری دارو تحت تجویز پزشک متخصص دارند. مصرف ناصحیح و نامرتب داروها می‌تواند به سلامت فرد مسن آسیب وارد کند. مشکلاتی مانند ضعف بینایی و حافظه ممکن است باعث شود تا سالمند دارو‌ها را به اشتباه یا جابجا مصرف کند. برای رفع این مشکل بایستی پرستار دارو‌ها را با نصب برچسب روی آن‌‌ها و نوشتن دستور مصرف با حروف بزرگ مشخص کند همچنین خود نیز بر مصرف این داروها نظارت ویژه داشته باشد.
 • تغذیه مناسب سالمند

 • به علت تغییرات در بدن سالمندان و برخی مشکلات جسمانی و یا بیماری‌های خاص لازم است تا در امر تغذیه ای عزیزان توجه ویژه شود. ایجاد عادات غذای سالم و متناسب با شرایط آن‌ها، مصرف سر وقت وعده‌های غذایی، استفاده از خوراکی‌های مقوی و دقت به خوراکی‌های مضر و حساسیت زا در سالمندان از جمله عواملی است که پرستار باید به آن‌ها توجه کند.
 • ایجاد سرگرمی برای سالمندان

 • انجام و کار فعالیت باعث ایجاد حس سرزندگی در سالمندان می‌شوند. این افراد با تجارب زیاد خود می‌توانند در فعالیت‌های اجتماعی و آموزشی شرکت کنند تا روحیه سرزندگی و امید در آن‌ها تقویت شود.
 • توجه به ناتوانایی‌ های سالمندان

 • برخی سالمندان با بالاتر رفتن سن دچار برخی ناتوانایی‌های جسمی مانند ضعف در بینایی، شنوایی، لامسه و… در انجام امور روزمره خود می‌شوند. باید سعی کنیم با درک این شرایط کمی بلندتر با آن‌‌ها حرف بزنیم. توجه داشته باشید که سالمندان نسبت به درد و تماس حساسیت بیشتری دارند. اطرافیان و پرستار سالمند، با شناخت مشکلات و نیازهای سالمند می‌توانند در برخورد با او درست‌تر عمل کنند. البته لازمه ارتباط صحیح با یک فرد مسن، صبوری است.
 • انجام امور منزل

 • انجام کارهایی مثل ظرف شستن، خرید کردن، غذا درست کردن و تمیز کردن منزل از جمله وظایفی است که باید توسط پرستار انجام شود. تمیز بودن خانه و نظم در خانه در روحیه سالمند هم تاثیرگذار خواهد بود.
بیشتر بخوانید  استخدام پرستار ساعتی چگونه است؟

وظایف و خدمات پرستاری از سالمند در منزل

استخدام پرستار سالمند در منزل تهران

استخدام پرستار سالمند در منزل تهران از شرکت پرستاری نیکوکاران سلامت برای شما در شرایط مختلف مزایای زیادی دارد. در زیر به گوشه‌ای از این مزایا اشاره می‌کنیم.

 • حفظ روحیه سالمندان و بهبود شرایط روحی آنان
 • آسوده‌خاطر بودن خانواده‌ها بابت مراقبت و نگهداری از عزیزانشان در خانه
 • عدم نیاز به بردن سالمند یا فرد بیمار خانواده به درمانگاه یا بیمارستان برای دریافت خدمات درمانی
 • جلوگیری از افسردگی در دوران نقاهت بیماران و سالمندان

در نظر گرفتن برخی نکات در زمان استخدام پرستار سالمند به شما کمک می‌کند تا فرد مناسب‌تری را برای مراقبت از عزیزانتان انتخاب نمایید. استخدام یک پرستار با دانش کافی و مسئولیت پذیری بالا تاثیر شگرفی در حال روحی و سلامت جسمانی عزیز سالمند شما خواهد داشت.

نوشتهٔ پیشین
نکات مهم استخدام پرستار کودک در منزل
نوشتهٔ بعدی
رفتار مناسب با سالمند در خانه سالمندان

اشتراک گذاری

آخرین بلاگ

فهرست
تماس با ما