آموزش مراقبت از بیمار در منزل

آموزش مراقبت از بیمار در منزل

مراقبت از بیمار در منزل یکی از سودمندترین مهارت‌هایی است که افراد خانواده می‌توانند فرا بگیرند. با فراگیری آموزش‌های نگهداری از بیمار در منزل، هم آرامش بیمار تامین می‌شود و هم با مهارت درست، به بهبودی سریع‌تر بیمار کمک می‌شود، خصوصا زمانی که بیمار از بیمارستان مرخص شده و باید به استراحت مطلق بپردازد. در شرکت خدمات پرستاری، ما به شما روش‌های یادگیری مراقبت و پرستاری از بیماران را آموزش می‌دهیم و درباره چگونگی استفاده از تجهیزات پزشکی، راهکار ارائه می‌کنیم.

تعویض پانسمان در منزل

حادثه هیچ گاه خبر نمی‌کند. ممکن است برای همه ما روزی اتفاقی بیفتد که منجر به خونریزی و ایجاد زخم و حتی بستری شدن شود. از این رو، فراگیری آموزش مراقبت از بیمار در منزل، یک امر مهم و حیاتی برای همه است. دانستن برخی مهارت‌ها مانند تعویض پانسمان، تزیقات سرم و آمپول، می‌تواند در شرایط بحرانی، کمک‌کننده باشد، پس یادگیری آن‌ها خالی از لطف نیست. افرادی هم که به تازگی جراحی داشته‌اند و از بیمارستان مرخص شده‌اند، باید به طور مرتب تعویض پانسمان انجام دهند تا از بروز عفونت جلوگیری کنند.

تعریف پانسمان

شستشو، ضدعفونی کردن و قراردادن یک پوشش استریل برروی زخم را پانسمان می‌گویند.

هدف از انجام پانسمان

  • بند آوردن خونریزی
  • جلوگیری از عفونت و آلودگی
  • جذب خون و ترشحات زخم
  • حفاظت زخم از آسیب بیشتر و کاهش درد

انواع پانسمان در منزل

خدمات پانسمان در منزل یکی از متداول‌ترین انواع خدمات پزشکی و درمانی در منزل است. پانسمان‌ها دو نوع مختلف دارند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

بیشتر بخوانید  رفتار مناسب با سالمند در خانه سالمندان

تعویض پانسمان در منزل

پانسمان خشک

در مواردی که زخم سطحی است و نیازی به استفاده از پماد نیست، زخم را شستشو داده و با گاز استریل پانسمان می‌کنند.

پانسمان مرطوب

پس از شستشوی زخم‌های عفونی یا عمیق و یا سوختگی، با استفاده از پمادهای مختلف، نظیر جنتامایسین، زخم‌ها را پانسمان می‌کنند. گاهی افراد دیابتی به علت قند بالایی که دارند، بدن‌شان زخم می‌شود که باید مرتب پانسمان زخم تعویض شود یا افراد معلول یا مسن، به علت طولانی خوابیدن در بستر و تحرک نداشتن، به زخم بستر دچار می‌شوند.

بعضی از زخم‌ها باز هستند و این زخم‌ها انواع مختلفی دارند. فردی که مسئولیت رسیدگی به بیمار و تعویض پانسمان را بر عهده دارد، باید آموزش لازم درباره تعویض پانسمان و شناخت انواع زخم‌ها را گذرانده باشد. اگر فردی را در خانواده دارید که مشتاق یادگیری مراقبت از بیمار در منزل است و توانایی یادگیری مهارت‌های کمک‌ پزشکی را دارد، مرکز خدمات پرستاری نیکوکاران سلامت با بهترین اساتید به شما آموزش‌های لازم را می‌دهد. اگر هم فردی را در خانواده ندارید که آموزش‌های لازم را یاد بگیرد، کمک گرفتن از پرستار در منزل برای انجام خدمات پرستاری و کمک‌های پزشکی، بهترین و عالی ترین روش است.

مزیت انجام پانسمان در منزل

انجام پانسمان در منزل برای بیمار مزایای بسیاری دارد که یکی از آن‌ها جلوگیری از تردد اضافه به بیمارستان و مراکز درمانی است. از آنجایی که افراد مسن یا معلول، سیستم ایمنی ضعیف‌تری نسبت به افراد سالم دارند، خیلی سریع‌تر از افراد سالم بیمار می‌شوند، بنابراین انجام مراقبت‌های پزشکی در منزل سبب جلوگیری از رفت و آمد به مراکز درمانی و بروز احتمالی بیماری‌های عفونی و دیگر بیماری‌ها می‌شود.

پانسمان زخم کودکان و نوزادان خیلی سخت‌تر از پانسمان افراد بزرگسال است. با توجه به روحیه حساس و ضعیف کودکان و ترسیدن آن‌ها از محیط بیمارستان، با درمان کودکان در منزل، آن‌ها احساس امنیت و آرامش بیشتری می‌کنند و با پرستار و کمک پرستار یا فردی که مسئول پانسمان زخم آن‌هاست، همکاری بیشتری کرده و اجازه می‌دهند که پانسمان زخم را تعویض کنند.

بیشتر بخوانید  علائم بیش فعالی در کودکان و راه های درمان آن

افرادی که مدت زمان طولانی در بستر بیماری خوابیده‌اند و تحرکی ندارند، ممکن است دچار زخم بستر شوند. برای جلوگیری از پیشروی زخم، مرتب و روزی چندبار، باید جای زخم را ضدعفونی کرد، به همین علت برخاستن بیمار از بستر و بردن وی به مراکز درمانی کار آسانی نبوده و پرهزینه نیز هست. یادگیری روش‌های مراقبت از بیمار در منزل یا استخدام پرستار در منزل یک راه مناسب برای این امر با کمترین هزینه است.

تزریقات در منزل

تزریقات انواع مختلفی دارد، مانند: تزریق عضلانی، زیرجلدی، وریدی، تزریق داخل مفصلی، سونداژ. با توجه به بیماری‌ها یا مشکلات فردی، پزشک معالج تجویز می‌کند که چگونه و به چه صورت تزریقات انجام شود.

استفاده ازخدمات تزریقات در منزل با توجه به شلوغی و ازدحام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، بهترین روش انجام تزریقات است. خیلی از خانم‌های باردار در طول دوران بارداری خود نیاز به انجام تزریقات و یا خدمات پزشکی دارند و رفت و آمد به مراکز درمانی برایشان چندان راحت نیست. گاهی نیز باید استراحت مطلق داشته باشند که از صدمه رسیدن به جنین، جلوگیری کنند.

تزریقات در منزل

مزایای تزریقات درمنزل

حتما نیازی نیست که برای انجام تزریقات و خدمات پزشکی به مراکز درمانی یا بیمارستان مراجعه کرد. کمک گرفتن از خدمات پرستاری قابل اطمینان و حرفه‌ای، به شما در انجام کارهای درمانی کمک می‌کند تا با کمترین هزینه و صرف زمان کمتر نسبت به بیمارستان، کارتان انجام شود که هم خودتان و هم بیمار، از آرامش بیشتری برخوردار شوید. تزریقات در منزل یک روش مناسب برای بیمارانی است که قدرت حرکت و توانایی بلند شدن از رختخواب را ندارند و هر زمان که نیاز به تزریق داشته باشند، می‌توانند درخواست تزریقات را داده و خدمات تزریقات در منزل را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید  اهمیت شرکت های پرستاری در جامعه

اجاره تجهیزات پزشکی در منزل

بعضی بیماران باید در منزل به صورت طولانی تحت مراقبت‌های پزشکی باشند. گاهی نیاز به وسایل و تجهیزات پزشکی دارند که خریدن این وسایل گران پزشکی، برای آن‌ها به صرفه نیست. اجاره تجهیزات پزشکی به شما این امکان را می‌دهد که در زمان بیماری، از این وسایل استفاده کنید و زمانی که بیمار شما بهبود یافت و دیگر نیازی به این تجهیزات پزشکی نداشتید، آن‌ها را به مرکز پزشکی برگردانید.

لوازم و تجهیزات پزشکی که بیمار در منزل به آن‌ها نیاز پیدا می‌کند، شامل تعدادی از این دستگاه‌هاست: دستگاه اکسیژن، تشک مواج، تخت بیمارستانی، انواع ویلچر، دستگاه پزشکی پالس اکسی متر (برای نشان دادن تعداد ضربان قلب و میزان اکسیژن خون).

با توجه به بیماری هر فرد، نوع لوازم و تجهیزاتی که نیاز پیدا می‌کند، متفاوت می‌باشد.

مزایای اجاره تجهیزات پزشکی

از مهم‌ترین مزایای اجاره تجهیزات پزشکی این است که زمانی که بیمار شما بهبودی کامل پیدا کرد، این تجهیزات در انباری یا منزل شما بلااستفاده نمی‌مانند و نگرانی از بابت نگهداری آن در خانه خود نخواهید داشت. اجاره کردن تجهیزات پزشکی خیلی به صرفه‌تر از خریدن آن‌هاست؛ چرا که خرید تجهزات پزشکی مانند تخت یا دستگاه اکسیژن‌ساز، هزینه بالایی دارد که هر کسی توان پرداخت هزینه‌هایش را ندارد.

نحوه اجاره تجهیزات پزشکی

شرکت خدمات پرستاری نیکوکاران سلامت برای آسایش و رفاه حال شما بهترین و مجهزترین تجهیزات پزشکی به‌روز را تهیه کرده تا هر زمان شما عزیزان نیاز به این تجهیزات داشتید، آن‌ها را در اختیار شما قرار دهد. خدمات پرستاری نیکوکاران سلامت برای ارائه خدمات پزشکی و آموزش مراقبت‌های پزشکی در منزل، بهترین و مجرب‌ترین پرستاران را استخدام کرده است؛ پرستارانی که آشنا به تجهیزات پزشکی هستند و در صورت نیاز، به شما عزیزان آموزش‌های لازم را می‌دهند. در صورت اجاره هر نوع لوازم پزشکی، کادر درمانی ما به صورت 24ساعته آماده پشتیبانی و آموزش به شما هستند.

برگرفته از کتاب: کمک‌های اولیه مقدماتی

مولف: دکتر وحید وزیرزاده نوبری

نوشتهٔ پیشین
پرستار سالمند ارزان

اشتراک گذاری

آخرین بلاگ

فهرست
تماس با ما