حقوق نگهداری سالمند در منزل چقدر است؟

نگهداری سالمند در منزل

سالمندی، یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگی هر فردی، به شمار می‌رود؛ چرا که در این دوران، به دلیل کهولت سن، افراد دچار بیماری‌ها و ناتوانی‌هایی می‌شوند که در اینصورت، نیاز به همراهی یک شخص فداکار و دلسوز، دارند.امروزه، به دلیل افزایش حجم کاری و افزایش فاصله محل سکونت و محدودیت های رفت و آمد، کمتر از گذشته، می‌توانید از سالمندان، مراقبت کنید. والدین، در سنین سالمندی بیش از هر زمان دیگری به مراقبت و توجه نیاز دارند. یک پرستار سالمند مجرب، می‌تواند کمک کند. اما حقوق نگهداری سالمند در منزل، چقدر است؟ مراقبت از سالمندان در منزل، هزینه دارد. این هزینه‌ها شامل: هزینه‌های پرستار سالمند ، پرداخت حقوق نگهداری سالمند در منزل و هزینه‌های جانبی، می‌شود. اگر شما هم قصد دارید از سالمند خود، در منزل نگهداری کنید، اما از تعرفه‌های حقوق نگهداری سالمند در منزل، اطلاعی ندارید، پس تا پایان این مطلب از نیکوکاران سلامت، همراه ما باشید. برای مشاهده خدمات شرکت پرستاری نیکوکاران کلیک کنید.

مزایای نگهداری از سالمند در منزل

عموماً خانه، به همه‌ی افراد، حس امنیت و آرامش را القا می‌کند؛ بنابراین، مراقبت از سالمندان، توسط یک پرستار مجرب در منزل، بسیار در روحیه سالمندان تاثیرگذار است. و همچنین:

 • خدمات مراقبت از سالمندان در منزل، اغلب می‌تواند متناسب با نیازهای سالمندان و خانواده‌های آنان انتخاب شود.
 •  خانه، مکانی است که انسان، بیشترین آزادی، امنیت و آسایش را دارد. بسیاری از بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان، قوانینی دارند که بر آسایش سالمندان تأثیر می گذارد.
 •  مراقبت در منزل، انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری را به همراه دارد.
 • نگهداری از سالمند در منزل، کرامت و استقلال مورد نیاز افراد مسن را فراهم می‌کند و آن‌ها می‌توانند، با کمک کمی، به کار مستقل خود، ادامه دهند.
بیشتر بخوانید  هزینه پرستار در منزل

خدمات پرستار سالمند در منزل

یک پرستار سالمند، می‌تواند به عنوان مراقب، همیار سالمند یا پرستار برای بیماران سالمند، کار کند و همچنین، گاهی اوقات پرستاران سالمند در منزل، تنها برای انجام‌ امور روزمره و کار‌های ساده استخدام می‌شوند. این مسئله، رابطه‌ی مستقیمی با نیاز خانواده‌ها و سالمندان دارد. در ادامه، برخی دیگر از خدمات قابل ارائه توسط پرستار سالمند، اشاره خواهیم کرد.

 • کمک به تردد سالمندان
 • استحمام
 • شستشو و تعویض لباس
 • توجه به بهداشت فردی سالمند
 • دارو دادن به سالمند
 • آشپزی و کنترل تغذیه
 • تمیز کردن منزل و انجام امور خانه‌داری
 • ثبت سفارش و خرید منزل
 • همراهی و همصحبتی با سالمند
 • امکان ارائه خدمات موقت یا طولانی مدت، آخر هفته و یا روز‌های تعطیل

حقوق نگهداری سالمند در منزل چگونه محاسبه می شود؟

حقوق نگهداری سالمند در منزل، عموماً به وضعیت جسمانی سالمند، نیازهای مراقبتی و همچنین محیط خدماتی، بستگی دارد؛ بنابراین، در تعیین هزینه مراقبت از سالمند در منزل، باید عوامل زیر را در نظر گرفت.

بیماری در افراد سالمند

هزینه نگهداری والدین در خانه، برای افراد مبتلا به یک بیماری خاص، کاملاً متفاوت از افرادی است که فقط به همراهی و هم‌صحبتی، نیاز دارند. زیرا پرستاران، باید مهارت‌های پزشکی و درمانی زیادی، مانند: تزریق، اندازه‌گیری و کنترل قند و فشار خون، تعویض بانداژ، نظارت بر مصرف دارو و غیره را بدانند.

زمان حضور پرستار در منزل

هر چه ساعات کار پرستار، بیشتر باشد، حقوق نگهداری سالمند در منزل نیز، بیشتر می‌شود. برخی از سالمندان، فقط برای چند ساعت در روز، نیاز به مراقبت دارند؛ در حالی که برخی دیگر، ممکن است به دلیل شرایط پزشکی و جسمانی خود، برای چندین ساعت یا حتی یک روز کامل، به پرستار نیاز داشته باشند.

بیشتر بخوانید  تکنیک های پیشگیری از دیابت

مشکلات حرکتی در سالمند

یکی دیگر از عواملی که بر حقوق نگهداری سالمند در منزل، تاثیر می‌گذارد، مسائل مربوط به تحرک است. اگر فرد سالمند شما به دلیل نقص جسمی، سکته مغزی یا دلایل دیگر، قادر به حرکت نیست و پرستار باید، در جابجایی سالمند در رختخواب، حمام کردن، هدایت ویلچر و راه رفتن با واکر، به فرد سالمند کمک کند، به مراتب، هزینه‌های استخدام او، افزایش می‌باید.

تعداد افراد در منزل سالمند

اگر علاوه بر سالمند، فرد دیگری نیز در خانه باشد که پرستار سالمند، باید خدماتی مانند شستن لباس، نظافت اتاق و غیره را برای او ارائه دهد، حقوق نگهداری سالمند در منزل، افزایش می‌یابد.

تعرفه استخدام ساعتی پرستار چقدر است؟

یکی از عواملی که بر حقوق نگهداری سالمند در منزل، تاثیر‌گذار است، مدت زمان مراقبت از سالمند است. سالمندان، معمولاً به چندین سال همراهی نیاز دارند و در سال‌های مختلف و بسته به شرایط جسمانی سالمندان، مدت مراقبت از آن‌ها ممکن است متفاوت باشد.

موسسه‌های اعزام پرستار برای نگهداری از سالمندان، عموماً در زمان‌های زیر، نیرو می‌فرستند:

 • مراقبت از سالمندان، 8 ساعت در روز، یا مراقبت روزانه از سالمندان
 • پرستاری از سالمندان، 12 ساعت در روز، یا پرستاری از سالمندان در شب
 • پرستار برای سالمندان، بصورت 24 ساعته یا پرستاری شبانه‌روزی از سالمندان
 • پرستار سالمند پاره وقت، که می‌تواند، هر یک از شیفت‌های فوق را پوشش دهد.

زمان درخواست پرستار در منزل، با توجه به شرایط سالمند و خانواده‌ها متفاوت است؛ چرا که ممکن است گاهی اوقات، فقط به پرستاری نیاز دارید که چند ساعت در روز را به مراقبت از سالمند شما بپردازد.

بیشتر بخوانید  تاثیرات داد زدن والدین بر سر کودکان

حداقل ساعت کاری، برای حضور پرستاران در منزل، 4 ساعت است. اگر می‌خواهید، پرستار سالمند، کمتر از 4 ساعت از سالمند شما مراقبت کند، باید هزینه 4 ساعت را بصورت کامل، بپردازید. برای استخدام پرستار بصورت شبانه‌روزی نیز، به ازای هر روز، باید هزینه مراقبت روزانه را بپردازید.

یکی دیگر از شرایط استخدام ساعتی پرستار، این است که شما فقط از یک پرستار، برای انجام وظایف خاصی، برای سالمندان استفاده کنید. به عنوان مثال، یک پرستار ممکن است فقط وظیفه حمام کردن افراد مسن را انجام دهد. در این صورت، هزینه‌ای که باید بپردازید، بصورت 2 ساعت در روز است.

همچنین، دستمزدی که پرستار، برای مراقبت شبانه روزی، دریافت می‌کند، حدود سه برابر حقوقی است که برای 8 ساعت، دریافت می کند. به طور کلی، اگر یک پرستار 24 ساعته در خانه استخدام می کنید، البته می‌توانید، به او اجازه دهید، تا از برخی خدمات رفاهی منزل، استفاده کند و اینصورت، حقوق کمتری را به او بپردازید.

کلام پایانی

شاید فکر کنید که یک سالمند، نیاز به مراقبت و توجه 24 ساعته دارد، اما با کمی تحقیق و مشورت با متخصصان نیکوکاران سلامت، متوجه خواهید شد که نیاز به مراقبت از سالمند، محدود به چند ساعت در روز و چند روز در ماه است. دریافت مشاوره در این زمینه، باعث صرفه جویی در هزینه شما و سالمندانتان می‌شود. با این حال، در برخی موارد، پس از مشاوره، ممکن است متوجه شوید که سالمند شما نیاز به مراقبت ویژه دارد.

بنابراین توصیه می‌کنیم، قبل از استخدام پرستار سالمند یا استفاده از خدمات مراقب کودک و برای اطلاع از حقوق نگهداری سالمند در منزل، مشاوره و راهنمایی‌های لازم را در این زمینه، دریافت کنید.

برای ارتباط با کارشناسان نیکوکاران سلامت ، کافیست با شماره تلفن 02177135890- 02177240772  در تماس باشید.

نوشتهٔ پیشین
پرستاری در منزل
نوشتهٔ بعدی
موسسه نگهداری از کودک چه ویژگی هایی دارد؟

اشتراک گذاری

آخرین بلاگ

فهرست
تماس با ما